Od czasu do czasu każdy z nas zastanawia się nad wymianą procesora. Niektóre procesory nie są już kompatybilne z nowym systemem operacyjnym Windows 11. Wiemy już, że musimy zmienić procesor, ale jaki procesor wybrać, żeby nie przepłacić. Jak wydać nasze pieniądze rozsądnie?

Wydajność vs Cena

Z pomocą przychodzą nam benchmarki w zestawieniu z ceną procesora. Tylko tak dowiemy się, jak wydać nasze pieniądze rozsądnie. Oto jeden z nich: https://www.cpubenchmark.net/cpu_value_available.html

Oczywiście, to ile będziemy chcieli wydać, zależy tylko od nas. Nie mniej jednak, kupując produkt z wysokim wskaźnikiem proporcji ceny do wyników kupujemy mądrzej.

Na wyróżnienie zasługuje Procesor Intel Core i5-12400F. Który oferuje bardzo przyzwoitą równowagę między wydajnością i ceną.

Porównaj procesory

Zanim podejmiesz decyzję o wymianie porównaj stary procesor do nowego procesora i zobacz czy wymiana jest opłacalna. https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-4790-vs-Intel-Core-i5-12400F/2293vs4121

Kompatybilność procesora z płytą główną

Pozostało tylko sprawdzić rodzaj naszej płyty głównej i zweryfikować, czy jest w stanie obsłużyć nowy procesor. Może okazać się bowiem, że musimy wymienić nie tylko procesor, ale również płytę główną na taką, która będzie go wspierać.

Identyfikowanie własnej płyty głównej:

Zanim to sprawdzimy, musisz najpierw dowiedzieć się jakiej płyty używasz. Najprościej będzie tutaj użyć narzędzia zwanego „system information”

Sprawdzanie kompatybilności płyty z procesorem

Teraz musisz przeszperać internet w poszukiwaniu specyfikacji swojej płyty, by ewidentnie sprawdzić, czy dany procesor będzie z nią współgrał. Dla powyższej płyty odnajdujemy następującą informację: https://pl.msi.com/Motherboard/B85M-E45/Specification

Sprawdzamy socket (LGA 1150 socket)

https://www.cpubenchmark.net/socketType.html#i7

Szybko dowiadujemy się, że konieczna będzie wymiana płyty głównej. Dla wyroznionego procesora musili byśmmy zaopatrzyć się w plyte glowna wspierajaca socket: LGA 1700 z (2021).

Płyta główna wspierająca nowy procesor:

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228?string=S1700&order=qd

Trzeba również zweryfikować kompatybilność posiadanego RAMu, oraz karty graficznej. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, poradź się specjalisty.