Dlaczego to jest problem?

Jeśli ze względów estetycznych zdecydowaliśmy się usunąć zamówienia demo z naszej bazy to musimy również usunąć inne dane które są przypisane do tych zamówień. Jeśli tego nie zrobisz to twoje pierwsze zamówienia będą zawierać nieoczekiwane niespodzianki.

Może to być dość dziwne ale instalacja PrestaShop dodaje do naszego systemu dane demo, które mogą nam sprawić potem sporo problemów. Jakich? O tym przekonamy się za chwilę. Ważne jest aby po czystej instalacji sklepu takie dane usunąć w pełni a nie tylko częściowo. Można to zrobić ręcznie grzebiąc w bazie danych lub przy pomocy darmowego pluginu:

https://mypresta.eu/modules/administration-tools/delete-orders-free.html
Możemy też pobrać inny plugin z githuba:

https://github.com/PrestaShop/pscleaner

Dla zainteresowanych można również poczytać jak inni radzili sobie z tym problemem na forum PrestaShop:

https://www.prestashop.com/forums/topic/615380-how-to-delete-sample-data-ps-17x/

Okazuję się, że w system PrestaShop trzeba włożyć dużo pracy, żeby działał dokładnie tak jak powinien i z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób szukających idealnych rozwiązań.

Ps. Czasami nie chcemy, aby nasz sklep wystawiał FV za nas. Aby wyłączyć automatyczne wystanie dokumentów księgowych należy przejść do zakładki zamówienia potem faktury i tam na dole wyłączyć taką opcję. Problem jednak nie znika bo pozycje dalej występują w zamówieniu wysłanym do klienta.


Co się stanie jeśli nie usuniecie demo data ?

Tak właśnie może zaskoczyć ciebie i twojego klienta system PrestaShop. W kwestii wyjaśnienia – dwa pierwsze produkty nie były zamówione a mimo wszystko zostały dodane do zamówienia. Zwróćmy tez uwagę, że zostały poniekąd dodane ale tak naprawdę nie stały podliczone… PrestaShop potrafi zaskakiwać.

Jak usunąć demo data ręcznie?

Po primo ultimo … robimy całościowy backup naszej strony z naciskiem na backup naszej bazy danych.
Dopiero potem możemy przystąpić do jakichkolwiek prac na stronie / bazie.

Wyksportuj bazę wyedytuj dane – odzukaj

INSERT INTO v1_ps_order_detail

Albo możesz też otworzyć bazę np w Sublime Text i wyszukać zakładając że mamy włączoną opcja wyrażeń regularnych

demo_[1-9]

Potem zaznaczamy całe rekordy i usuwamy.

Musimy teraz zaimportować wyedytowaną bazę na nasz serwer.
Jeśli przy exporcie nie zaznaczyliśmy dodaj DROP / CREAT statement to będziemy musieli najpierw usunąć tabele z naszej bazy a potem zaimportować plik w przeciwnym razie baza MySQL pokaże nam błąd że taka czy inna tabel już istnieje a my staramy się ją zduplikować.

Jak uniknąć problemu?

Podczas instalacji PrestaShop możemy nie wybierać tworzenia produktów i danych demo. Jeśli więc będziesz instalował PrestaShop po raz kolejny zwyczajnie nie importuj tych danych a oszczędzisz sobie sporo problemów przy ich usuwaniu.