Pozyskiwanie zdjęć do strony internetowej za darmo?

Zdjęcia są bardzo istotnym elementem naszej strony internetowej, nadają jej duszę i styl. Nieatrakcyjne zdjęcia są wstanie oszpecić najlepiej zaprojektowaną stronę. Można śmiało stwierdzić, że są bardzo istotnym elementem promowania naszego wizerunku w sieci. Ich dobór jest zatem bardzo istotny i warto poświęcić mu dłuższą chwilkę aby osiągnąć zamierzony efekt. Każde zdjęcie w praktyce jest czyjąś własnością. Używanie zdjęć skopiowanych z internetu bez uzyskania zgody na ich wykorzystanie lub pozyskania odpowiedniej licencji może okazać się bardzo kłopotliwe. Każda kradzież (o tym właśnie jest kopiowanie bez zezwolenia) może pociągnąć za sobą pewne przykre konsekwencje finansowe i nie tylko.

Jak zatem pozyskać idealne zdjęcia na naszą stronę internetową bez obaw?

Nie jest to takie proste jakby się mogło początkowo wydawać. Mamy do dyspozycji kilka rozwiązań.

Zrób to sam (DARMOWE – UNIKALNE)

Możemy sami zrobić zdjęcia lub zatrudnić fotografa. Czasami jednak takie zdjęcia nie są wystarczająco atrakcyjne, co może zniechęcić potencjalnego użytkownika. Nasza strona to nasza wizytówka, jeśli zdjęcia na stronie są słabej jakości to uzytkownik odwiedzający naszą stronę może odnieść wrażenie, że tak też wygląda nasza praca.

Fotograf (PŁATNE – UNIKALNE)

Cenowo jest to prawdopodobnie najdroższe możliwe rozwiązanie, jeśli jednak nasze wymagania są bardzo specyficzne możemy pokusić się o zatrudnienie profesjonalisty. I nie chodzi to o Pana Tomka który ma aparat i potrafi zrobić zdjęcie do dowodu, tylko o studio fotograficzne, które świadczy usługi na wysokim poziomie. Jak wiedzieć czy mamy do czynienia z profesjonalistą? Sprawdźcie jego portfolio. Im lepszy specjalista tym droższa może okazać się usługa. Czasami jednak takie podejście to strzał w dziesiątkę. Wszystko zależy od tego jakie macie wymagania i ambicje. Czy wasza strona ma być unikalna i lśnić niczym diament z pośród miliona innych stron? Czy może będzie to przejaw formy nad treścią. Sami musicie zdecydować.

Zdjęcia za pozwoleniem autora (DARMOWE)

Możemy spróbować znaleźć odpowiednie zdjęcie w internecie i poprosić o pozwolenie jego użycie w taki czy inny sposób. Taka metoda może być jednak problematyczna. Jeśli już decydujemy się na taki ruch upewnijmy się, że uzyskamy pozwolenie na korzystanie ze zdjęć na piśmie.

Darmowe zdjęcia licencja CC0 (DARMOWE – POWSZECHNE)

Co to są darmowe zdjęcia i gdzie można je znaleźć? Darmowe zdjęcie to takie, które zostały udostępnione bez opłat a ich licencja pozwala na wykorzystanie zdjęcia w taki czy inny sposób w zależności od naszych potrzeb. Np. na stronie www i w druku możemy śmiało używać zdjęć udostępnianych na licencji CC0 – Creative Commons Zero (CC0). Wiele portali oferuje takie produkty w części lub w całości. Oto kilka godnych polecenia portali udostępniających zdjęcia za darmo na licencji CC0:

Warto podkreślić, że w wyszukiwarce należy wpisywać frazy w j. angielskim. Wśród rezultatów wyszukiwania często możemy znaleźć reklamy płatnych portali stokowych.

Niestety wybór zdjęć na takich portalach jest czasami bardzo ograniczony a darmowe zdjęcia nie są często wystarczająco dobre aby z dumą można było użyć ich na naszej stronie. Dlatego doskonałym rozwiązaniem może okazać się wykupienie profesjonalnie zrobionych zdjęć z portalu stockowego. Wybór takich zdjęć jest zazwyczaj wystarczająco bogaty aby znaleźć coś odpowiedniego.

Zdjęcia ze stoków (PŁATNE – POWSZECHNE)

Do najpopularniejszych portali stokowych możemy śmiało zaliczyć: fotolię oraz 123rf. Ceny zdjęć na tych portalach nie są niskie ale w sieci funkcjonuje wiele innych portali stokowych, których ceny zdjęć są dużo wyższe. Warto jednak zainwestować pare gorszy, aby nasza stronie internetowa ślniła profesjonalizmem. Zdjęcia sprzedawane na stokach udostępniane są na równych prawach (licencjach) przed użyciem wykupionych zdjęć warto zapoznać się z licencją i warunkach na jakiej zostały nam udostępnione (Co możemy i czego nie możemy z nimi robić). UWAGA! Na pobranie wykupionych zdjęć, często mamy zaledwie kilka dni/godzin w zależności od portalu warto o tym pamiętać i nie narażać się na podwójny koszt.