Czyli jak zintegrować sklep z hurtowniami, systemem BaseLinker oraz Allegro.

Integracja z hurtowaniami odbywa się za pośrednictwem modułów integrujących. Na rynku mamy w tym zakresie kilka rozwiązań. Osobiście omówię jedynie kilka z nich.

anymag.pl – To obecnie nowa aplikacja i choć ich oferta jest obiecująca to nie zapewnia jeszcze kompletnej integracji produktów i kategorii. Być może w chili kiedy czytasz ten artykuł kilka miesięcy lub lat później tego problemu już nie ma. Warto zatem zadzwonić do obsługi i dopytać o listę możliwości ich rozwiązania.

presta-mod.pl – Oferuje integrację pod daną hurtownię. Wysłaliśmy do nich zapytanie i oczekujemy na odpowiedź. Ich moduł wydaje się wyglądać troszkę lepiej do tego prezentowanego przez x13 z którego mieliśmy już przyjemność korzystać integrując jedną z hurtowni.
Link do modułu: https://presta-mod.pl/pl/moduly-prestashop/114-prestashop-import-produktow-xml-xml-new.html.

prestadev.pl – Prezentuje podobne rozwiązanie jak presta-mod.pl. W naszym przypadku pisząc wiadomość e-mail otrzymaliśmy odpowiedź kilka sekund później więc można założyć, że firma jest bardzo aktywna. Rozwiązanie wygląda podobnie do tego prezentowanego przez x13 oraz presta-mod.pl.
Link do modułu: https://prestadev.pl/pl/60-import-xml-hurtowania-prestashop.html#pd_aap_send_custommer_form

https://prestadev.pl/

x13.pl – Ich moduły integracyjne są na rynku od dawna i wielu użytkowników ceni sobie ich rozwiązania. Nie ma jednak rozwiązań bez wad. W przypadku usługi od x13 kupujemy sztywną integrację pod określony format pliku. Jeśli kluczowa struktura pliku zmieni się integracja będzie wymagała wprowadzenia zmian. Jesteśmy więc narażeni na przerwę techniczną i choć takie przypadki nie są najczęstsze to jednak zdążają się i trzeba mieć je na uwadze. W naszym przypadku jedna z integracji była wyceniona na kilka tyś zł netto choć na swojej stronie sprzedają moduł za około 500 zł netto. Kolejna hurtownia miała zwyczajnie nie zostać zintegrowana. Być może firma 13 miała swoje powody, to z perspektywy konsumenta nie mają one wielkiego znaczenia. Nie da się znaczy, że się nie da.

prestashow.pl – Kolejny polski moduł pozwalający nam na przeprowadzenie integracji samodzielnie. Po zainstalowaniu wtyczki pliki XML muszą zostać zmapowane we własnym zakresie. Takie rozwiązanie daje nam więcej możliwości integracyjnych i choć droższe na początku to z perspektywy czasu przy integracji kilku hurtowni pozwala zaoszczędzić pare zł.

prestashopmanager.com – Na uwagę może zasłużyć również. Jest to nieco bardziej rozbudowany produkt i jego funkcjonalność nie kończy się na integracji hurtowni XML z naszym sklepem PrestaShop. Częściowo prestashopmanager spełnia funkcje integracyjne z marketplace na podobieństwo Baselinkera, jednakże jest to rozwiązanie zagraniczne i o ile może doskonale spełnić się na rynku zagranicznym tak już nie możemy liczyć na integracje do najpopularniejszych na polskim rynku rozwiązań jak np. Allegro czy Olx.

Module; https://www.prestashopmanager.com/order/

Integracja PrestaShop z BaseLinker

Base linker to produkt oferujący wiele integracji pod jednym systemem w module subskrypcyjnym. Bardzo popularny na polskim rynku. Pozwala on na wiele rodzajów integracji kurierskich, księgowych jak również zarządzanie sprzedażą z poziomu panelu Baselinkera. To naprawdę fajne narzędzie i potrzebuje wiele fajnego
http://pomoc.baselinker.com/pomoc/integracja-sklepu-przez-plik/

BaseLinker jest systemem do usprawniania i zarządzania procesem sprzedaży w Internecie oraz integracji z zewnętrznymi marketplace takimi jak Allegro, Ebay, OLX czy Amazon. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Importując produkty do allegro na dzień dzisiejszy BaseLinker nie daje nam możliwości ustawiania osobnej marży dla poszczególnej kategorii. Jak wiemy Allegro opiera swój sposób naliczania prowizji na różnych stawkach prowizji podzielonej względem różnych kategorii. Aby więc osiągnąć ceny idealne musielibyśmy ustalać ceny indywidualnie dla każdego produktu co jest niemożliwe przy dużej ilości asortymentu lub modyfikować nasze ceny w sklepie (który jest magazynem głównym przy imporcie produktów z hurtowni jeśli nasze rozwiązanie importujące na to pozwala) w celu ustawienia preferowanej marży dla produktów wystawionych na allegro. Zgłosiliśmy ten problem do Baselinkera i otrzymaliśmy odpowiedź, że ta funkcjonalność jest obecnie testowana i niebawem powinna zostać wdrożona. Na dzień dzisiejszy jednak ta funkcjonalność jest niedostępna i może sprawić sporo kłopotów przy ustalaniu cen produktów.

Jedyne rozwiązanie jaki widzimy to posiadać dwa zewnętrzne magazyny i ustalać na nich ceny niezależnie. Czyli np. katalog produktów na PrestaShop oraz oddzielny magazyn / sklep PrestaShop do handlu detalicznego.

Z poziomu Baselinkera można również przeprowadzać integracje bezpośrednio do magazynu Baselinkera pomijając sklep. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Posiadając własny sklep możemy oferować klientom lepsze ceny niż te wystawiane na allegro.

Czy są jakieś alternatywy dla BaseLinkera? Na rynku istnieją jeszcze takie rozwiązania jak https://sellasist.pl/, https://www.erpbox.pl/. Być może w przyszłości napiszemy o nich wpis porównawczy.

Po integracji Baselinkera z Allegro Baselinker uzyska dostęp do następujących funkcji:

Zarządzanie ofertami
Odczyt danych o ofertach. Tworzenie, edycja, łączenie i zamykanie ofert.

Ustawienia sprzedaży
Odczyt ustawień sprzedaży. Zarządzanie ustawieniami sprzedaży.

Promowanie ofert
Zarządzanie kampaniami Allegro Ads. Zgłaszanie ofert do oznaczeń i programów specjalnych.

Zamówienia i obsługa posprzedażowa
Odczyt informacji o zamówieniach. Zarządzanie zamówieniami. Obsługa ocen i komentarzy. Obsługa sporów transakcyjnych.

Finanse i płatności
Odczyt salda i opłat na koncie. Odczyt historii płatności. Obsługa zwrotów wpłat.

Dane osobowe
Odczyt danych osobowych z konta. Edycja danych osobowych na koncie.

Licytacje i zakupy
Składanie ofert kupna w licytacjach.