Jak policzyć klienta za kampanię w Google Ads żeby nie stracić

Jak naliczać klienta za usługę w Google Ads

Model 1 – Rejestracja płatności na własną firmę

Zakładam, że jesteś płatnikiem VAT i posiadasz VAT UE.
Może tak. Jeśli ty fakturujesz klienta to doliczasz mu podatek VAT na budżet. Dlaczego? Bo ty podatek zapłacisz ale go nie odliczysz bo jest to import usług z odwrotnym obciążeniem.
Czyli klient chce wydać 400 zł na kampanię to ty wystawiasz mu fakturę 492 zł i jesteś na 0. Cena budowy i obsługi budżetu to średnio od 20% przy mikro kampaniach + opłata za konfigurację kampanii czyli +100 zł.

Z 492 zł brutto trzeba jeszcze odliczyć wynagrodzenie tj. 20% licząc od wysokości budżetu netto tj od 400 zł (co równa się 80 zł za obsługę budżetu). Dla wyższych kwot budżetu koszt obsługi odpowiednio spada nawet do 6-8% przy dużych kampaniach 3000 tyś + / miesiąc.

Klient paci 672 zł przy zakładaniu kampanii. Jako firma zarabiasz 180 zł brutto. (potem odliczasz VAT i dochodowy i zostaje ci 146 zł – dochodowy 18%) Tj. zarobiłeś 112 zł do ręki.

Uwaga! Jeśli ty nie jesteś podatnikiem VAT UE to musisz od wysokości budżetu odprowadzić podatek VAT czyli od budżetu wpłaconego na reklamę w Google płacisz do skarbówki 23%. Od kwoty 400 zł płacisz do skarbówki 92 zł VATu. Co prawda masz VAT klienta wejdzie jeden w drugi. Gorzej jak nie policzyłeś klienta o VAT to tedy dołożyłeś się do budżetu klienta i pomniejszysz swoje wynagrodzenie.

W takim modelu musisz być podatnikiem VAT i mieć zarejestrowany w urzędzie skarbowym VAT UE.
Taki model jest komicznością jeśli obsługujesz np nowe firmy dofinansowane z PUP.

Model 2 – Rejestracje płatności na klienta.

Kim ty jesteś nie ma żadnego znaczenia. Klient jest podatnikiem VAT i ma zarejestrowany VAT UE.
Rejestrujesz konto płatności na klienta a on sam pobiera i drukuje FV. Klient nie płaci podatku VAT od budżetu jeśli jest podatnikiem VAT i ma zarejestrowany VAT UE.
Jego budżet jest równy środkom wpłacanym na konto AdWords. Co było spowodowane (pośrednikiem krajowym w transakcji). Ty wystawisz tylko FV za obsługę i konfigurację na klienta czyli te 180 zł brutto.

* Uwaga, jeśli klient nie jest podatnikiem VAT UE to musi samodzielnie odprowadzić podatek VAT od wysokości swojego budżetu. Czyli od budżetu w wysokości 400 zł płaci 92 zł podatku do skarbówki w postaci VATu. Nie ma wtedy różnicy czy ty fakturujesz klienta czy nie.

Jak poprawnie księgować AdWords

Mamy dostępne dwa rodzaje płatności podpięcie karty i przedpłata. Ponad to w  Polsce mamy dostępne dwa rodzaje przedpłaty tj. przelew na konto bankowe tradycyjnie lub płatność kartą. Różnica jest dość istotna w księgowaniu przy przedpłacie księgujemy od całej kwoty VAT a potem co miesiąc wrzucamy wydatki w koszta poprzez rozliczenie między okresowe kosztów (uwaga! nie wrzucamy w koszta jednorazowo wartości przedpłaty) przy podpiętej karcie koszta są naliczane co miesiąc na koniec każdego miesiąca i księgujemy (Import usług – naliczamy i odliczamy VAT – który jest neutralny) zakładając oczywiście, że posiadamy VAT UE.

Uwaga! W drugiej połowie 2019 r. forma przedpłaty na konto w Google Ads została wycofana dla nowo stworzonych kont w Polsce.